“Kızıllar”da dikkat çeken tesadüf

Kızılcık Şerbeti ve Kızıl Goncalar son dönemde en çok konuşulan diziler arasında. Özellikle Kızıl Goncalar’ın yayınlanır yayınlanmaz RTÜK’ten ceza alması gündeme damgasını vurmuştu. Muhafazakar camia ile seküler hayat sürenler arasındaki çatışmaları anlatan diziler yayınladıkları gün reyting sıralamasında üst sıralarda yer alıyorlar. İki dizi arasındaki tesadüf ise dikkatli izleyicilerin gözünden kaçmadı. Her iki dizide de ressam Orhan Umut’un tabloları kullanılıyor.

Her iki dizinin yapımcısının ise aynı olması acaba tesadüf değil, etkili bir tanıtım mı sorularını akıllara getirdi.

ORHAN UMUT KİMDİR?

1972’de Diyarbakır’da doğdu. İzmir Dokuz Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Resim İş Bölümü’nü bitirdikten (1973), sonra Hasan Rastgeldi Atölyesinden mezun oldu (1997). 2005’ten bu yana İfadenin ağır bastığı ancak; renk, çizgi, benek ve leke gibi plastik öğelerden de taviz vermeyerek figüratif resim çalışmalarını sürdürdü.

Orhan Umut, halen Diyarbakır Nevzat Ayaz Anadolu Lisesindeki sanat eğitimciliği görevine ve özel atölyesinde resim çalışmalarına devam etmektedir.

1997 yılından itibaren İzmir, İstanbul, Ankara ve Diyarbakır’da birçok kişisel resim sergisi açtı ve karma sergilere katıldı.

Ödülleri:

1997’de T.P.V. Resim Yarışması Jüri Özel Ödülü, 1998’de DSİ Resim Yarışması 3.lük Ödülü ve 2004’te 65. Devlet Heykel Yarışması Başarı Ödülü, 2005’te Diyabet Vakfı Resim Yarışması Mansiyon, 2006’da Eczacılar Birliği 50.Yılı Resim Yarışması Başarı Ödülü, 2007’de İzmir Büyükşehir Belediyesi Resim Yarışması 3.lük Ödülü ve 68. Devlet Resim Heykel Yarışması Juri Özel Ödülü, 2010’da Anadolu Üniversitesi “Yunus Emre” Resim Yarışması “Başarı Ödülü”nü aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir