Gazeteci Fatih Altaylı şüpheli sıfatıyla ifadeye çağırıldı

Gazeteci Fatih Altaylı, sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca gazeteci Fatih Altaylı’nın bazı sosyal medya paylaşımları nedeniyle başatılan soruşturma kapsamında, “suçu ve suçluyu övme” ve “halkın bir kesimini kin ve düşmanlığa alenen tahrik ve aşağılama” suçlarından soruşturma başlatıldı.

DHA’da yer alan habere göre Altaylı, soruşturma kapsamında şüpheli sıfatıyla ifadeye çağırıldı.

Ne olmuştu?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci Fatih Altaylı hakkında, 1 Ocak’ta İstanbul’da düzenlenen “Şehitlerimize Rahmet, Filistin’e Destek, İsrail’e Lanet” yürüyüşünün ardından “Tevhid” bayrağı taşıdığı için İsmail Aydemir isimli vatandaş yumruklu saldırıda bulunan Ege Akersoy‘a için “Eline sağlık” yazdığı paylaşımıyla ilgili “suçu ve suçluyu övme” suçundan resen soruşturma başlattı.

Ayrıca Altaylı’nın 24 Aralık 2023’te YouTube’da yayınladığı videoda, Ankara’da gerçekleştirilen “İsrail ve PKK’ya Lanet Mitingi”ne katılanlara yönelik kullandığı sözler dolayısıyla “halkın bir kesimini kin ve düşmanlığa alenen tahrik ve aşağılama” suçundan da resen ayrı bir soruşturma başlatıldı.

Gazeteci Rasim Ozan Kütahyalı ise bütün bunlarla gündeme gelen Altaylı hakkındaki soruşturmaya dair bazı iddialarda bulundu.  Kütahyalı, X hesabından bir paylaşım yaparak şöyle dedi: 

“Çok ilginç bir vaziyet var… Fatih Altaylı ile ilgili DEVLET içi hazırlıklar sürüyor bu saatte bile… Telefon trafikleri hızlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda da hareketlilik var. Benim de Serap Çil olayında tanık olarak ifademi rica ettiler. Bu iş nereye doğru gidiyor?”

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir