Valilik Açıkladı: Antalya’da Bulunan Cesetlerin Nedeni Belli Oldu!

Antalya’da 70 kilometrekarelik bir alanda 5 gün içerisinde bulunan 6 cansız beden büyük bir paniğe neden olurken, Antalya Valiliği yayınladığı bildiri ile olayın üzerindeki gizemi kaldırdı.

KIBRIS’A GİDEN MÜLTECİ TEKNESİNDE ÖLENLERİN BEDENLERİ OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

Valilik, cesetlerden birinin bir süre önce kaybolan M.Ş.E’ye ait olduğunun tespit edildiğini belirtirken, diğer 5 cesede ait ayakkabıların ise üretim yerinin Suriye olduğunun anlaşıldığını duyurdu. Antalya Valiliği, yaptığı paylaşımda cesetlerin Lübnan ve Suriye arasındaki bir bölgeden 11 Aralık 2023 tarihinde yola çıkan ve Kıbrıs’a giden tekneden kaybolan göçmenlere ait olduğunun düşünüldüğünü duyurdu.

Günlerdir haber alınamayan teknenin battığı, mültecilerin ise hayatını kaybederek günler içerisinde Antalya kıyılarına kadar sürüklendiği düşünülüyor. Valilik tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

90 KİŞİYİ TAŞIYAN TEKNE BATMIŞTI

“Nihai sonuç adli tıp incelemesi sonucu ortaya çıkacaktır. Diğer 5 cansız bedene ait ayakkabı ve kıyafetlerin üretim yerinin Suriye olduğu belirlenmiştir. Lübnan’ın Ankara Büyükelçiliği tarafından 11 Aralık 2023’te Lübnan ile Suriye arasındaki sahil bölgesinden yaklaşık 90 kişiyi taşıyan bir teknenin Kıbrıs’a doğru hareket ettiği, saatler sonra tekneyle bağlantının kesildiği ve müteakiben teknenin kaybolduğu bildirilmiştir. Son bir haftalık meteorolojik kayıtlar incelendiğinde, hakim rüzgarın güney ve dalganın güney doğu yönünden geldiği tespit edilmiş olup, muhtemel teknenin batması sonucunda bahse konu cansız bedenlerin akıntı, rüzgar ve dalga sebebiyle ilimizin kıyı hatlarına sürüklenebileceği ihtimali değerlendirilmektedir. 2023-2024 yıllarında Antalya ilinde herhangi bir düzensiz göçmen grubuna ilişkin intikal etmiş bir kaza, olay veya kayıp bildirimi bulunmamaktadır.”

Açıklamada, denizlerde ve kıyılarda meydana gelen şüpheli ölüm olaylarına ilişkin kolluk birimleri ve Cumhuriyet savcılıklarıyla koordineli bir şekilde çalışmalara devam edildiği aktarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir