Özel okul ücretleri nasıl belirleniyor? Yasal zam oranı ne kadar? 5 soruda özel okul ücretleri

Özel okullar her yıl ocak-mayıs dönemi arasında yeni yıl ücretlerini açıklıyor. 

Özel okullar, ara sınıflardaki öğrencileri için gelecek yılki eğitim öğretim ücretlerini [(bir önceki yılın ortalama yurt içi ÜFE+bir önceki yılın ortalama TÜFE)/2] artı 5 formülüne göre belirleyecek.

5 Ağustos 2023 tarihli Resmi Gazete‘de yayımlanan MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’ndeki değişiklikler ve mevcut mevzuat hükümleri kapsamında, özel okullarda gelecek eğitim-öğretim yılında yapılabilecek ücret artışlarına ilişkin ayrıntılar…

GELECEK YIL, ÖZEL OKULA BAŞLAMIŞ BİR ÖĞRENCİNİN ÜCRET ARTIŞI EN FAZLA YÜZDE KAÇ OLACAK?

Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre, özel okullarda ara sınıfların eğitim ücreti belirlenirken bir önceki yıl ilan edilen ücret, okulda devam eden öğrencilerin eğitim ücreti belirlenirken ise öğrenci kayıt sözleşmesinde belirlenen ücret dikkate alınacak ve bu ücretlere [(bir önceki yılın ortalama yurt içi ÜFE+bir önceki yılın ortalama TÜFE)/2]+5 oranından fazla artış yapılamayacak.

Bu formüle göre yapılan hesaplamalara göre, özel okulların, gelecek yılki eğitim öğretim ücretlerini ara sınıflardaki öğrenciler için en fazla yüzde 56,89 oranında artış yapabileceği öngörülüyor.

ÖZEL OKULLARA YENİ BAŞLAYACAK ÖĞRENCİLERIN ÜCRETLERİ NASIL BELİRLENİYOR?

Özel okullar, öğrenci ve kursiyer ücretlerini; veli veya kursiyerlerle yapacakları Bakanlıkça belirlenerek Genel Müdürlük internet sayfasında yayımlanan özel sözleşmelerinde sağlayacaklarını belirttikleri eğitim ve öğretim imkanlarına, gelişmelerine imkan verecek yatırım ve hizmetler ile diğer işletme giderlerine göre tespit ediyor.

Dolayısıyla 1,5 ve 9. sınıflara başlayacak öğrencilerin ücretleri, veli ile okul arasındaki sözleşme hükümlerine göre belirlenecek.

ÖZEL OKUL ÜCRETLERİ NE ZAMAN İLAN EDİLİYOR?

Özel Öğretim Kurumları Kanunu’na göre, öğrenim ücreti ve diğer ücretler, kurumlarca her sene belirlenerek ocak ayından itibaren en geç mayıs ayının sonuna kadar ilan ediliyor.

ÖZEL OKULLAR YEMEK VE KIYAFET GİBİ ÜCRETLERİ NE ZAMAN İLAN EDİYOR?

Mevzuata göre, özel okullar, öğrenci veya kursiyerlerden; yemek, kahvaltı, servis, pansiyon, yatakhane, kitap-kırtasiye, kıyafet, etüt ve benzeri hizmetler karşılığında alacakları ücretleri mayıs ayının sonuna kadar ayrıca tespit ediyor.

Bu hizmetlerden, talep eden veliler faydalanıyor.

ÖZEL OKULLAR ARA SINIFLAR İÇİN MEVZUATTA BELİRLENEN ORANIN ÜZERİNDE BİR FİYAT UYGULAYABILIR Mİ?

Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre kurumlar ücret ilanlarını, Millî Eğitim Bakanlığının Bilişim Sistemleri (MEBBİS) programına işleyerek alınan çıktının bir örneğinin süresi içinde doğrudan bağlı bulundukları milli eğitim müdürlüğüne veriyor ve belirtilen süre sonuna kadar kurumda velilerin görebilecekleri bir yere asıyor.

Dolayısıyla özel okullar mevzuattaki formülle belirlenen ücret artışının üzerinde bir artış yapamıyor. Mayıs ayından sonra açılan kurumlar ise bu işlemi kurum açma izni aldıkları tarihten itibaren bir ay içinde yapıyor.

Kurumlar ilan ettikleri ücretlerin altında bir ücretle de kayıt yapabiliyor ancak, ilan edilen ücretin üzerinde ücret talep edemiyor.

Süresi içinde ücret ilanı yapmayan kurumlar bir önceki yılın ücretini alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir