Milliyet yazarları derbinin nabzını tuttu! İşte Fenerbahçe – Galatasaray derbisinin favorisi

İsmail Kartal yönetimindeki Fenerbahçe, Okan Buruk’un çalıştırdığı Galatasaray’ı konuk edecek. Kadıköy’deki dev maçta Arda Kardeşler düdük çalacak. Zorlu müsabaka öncesi Milliyet’in usta kalemleri derbinin nabzını tuttu.

İşte Fenerbahçe – Galatasaray derbisi öncesi yapılan değerlendirmeler…

ATTİLA GÖKÇE: EL ELE BERABERE

Favoriler tartışılıyor ama unutulmaması gereken beraberlik de var. Fenerbahçe ile Galatasaray’ın bize gollü bir beraberlik sunabileceğini düşünüyorum. G.Saray’da Icardi sakatlık süresini iğneyle ve gollerle atlattı, ancak sonrasında formunu kaybetti. Icardi durunca sarı-kırmızılı takım da duruyor. 

Fenerbahçe’de ise böyle bir problem yok. Dzeko kenarda da otursa, maç içinde suskun da kalsa en başta Szymanski olmak üzere İrfan Can ile Tadic bu yükü paylaşıyor. F.Bahçe’nin skor üretmekte daha kollektif olduğunu düşünüyorum. G.Saray’da en önemli alternatif Kerem olacaktır. Bu maç iki hoca için de önemli. Satranç tahtasında düşünen kazanır.

ERCAN GÜVEN: TAKIMLARDAN ÖNCE LİGİN ‘KADER DERBİSİ’

Son haftalarda adalet yerini gıybet ve şiddete bırakmamış olsa, uzun yılların en müthiş en keyifli derbisi olmaya adaydı Fenerbahçe-Galatasaray maçı. Hücum ve savunmasını akord eden Fred’in yokluğu ile Kadıköy avantajı dengelenen Fenerbahçe, normal şartlarda biraz zorlanarak da olsa, ya burun farkıyla galip gelebilir ya da sıralamayı bozmayan beraberliğe razı olabilirdi.

Ancak an itibarıyla bu derbiyi hayal etmek bile zor. Çünkü futbolda yaşanan son olayların, sahadakileri, kulübedekileri ve tribündekileri ne kadar, nereye kadar etkilediği ancak düdük çaldıktan sonra anlaşılacak. Açıkçası, Süper Lig’in istikbalini bu derbi yazacak. ‘Daha az eksilen veya derbiyi 11 kişi tamamlayan kazanır’ şeklinde bir olasılık takımların teknik ve taktik analizlerinin önüne geçiyor maalesef.

BİLAL MEŞE: ARDA KARDEŞLER’İN YÜKÜ DAHA DA ARTTI

Fenerbahçe, Galatasaray derbilerinin zorluk derecesi yüksektir! Hafızam beni yanıltmıyorsa Arda Kardeşler kariyerinde ilk kez bu ikilinin maçını yönetecek. Derbiye farklı bir pencere açacağım, yani hakem triosu ve VAR…. Kardeşler FIFA kokartlı, elit hakem kulvarında. Özellikle sakin ve soğukkanlı olduğunu biliyoruz. 

Ne var ki son haftalarda yaşanan olaylar Kardeşler’in yükünü bir kat artırdı. Demem o ki Arda Kardeşler, bu iki özelliğini şartlar ne olursa olsun, maça taşı, yükün ağır, ama altından kalkarsın. VAR’daki arkadaş elinin altında protokol var, maddelere sıkı sıkı bağlı kal, tartışma yaratacak pozisyonları sakın ola gözden kaçırma, aman ha!

OSMAN ŞENHER: GALATASARAY İÇİN DAHA ZORLU MAÇ

Galatasaray’ın oynadığı futbol eleştiriliyor. Fenerbahçe derbisinde kazanmak istiyorsa daha iyi oynamak mecburiyetinde. Okan hoca ‘Bu maçta patlama yapacağız’ diyor. Bugün neyin ne olduğunu daha iyi göreceğiz ama sarı-lacivertliler geçen seneki Fenerbahçe değil; çok daha güçlü. 

Üstelik bu maçı kendi sahasında oynayacak. Sarı-kırmızılılar ise yaz döneminde bir sürü yıldız oyuncuyu transfer etti ama hiçbirinden beklediği verimi alamıyor. Kadıköy’deki derbi konuk ekip Galatasaray açısından daha zor bir maç olacak.

CEMAL ERSEN: HAKEMSİZ BİR DERBİ OLSUN

Futbolun tadını tuzunu kaçırdık. Oysa ligde yılın son derbisi öncesi takımları tartıya çıkarmak, artılarını-eksilerini tartışmak olmalıydı gündemimiz.  Maça hakem cephesinden bakacağım. Çünkü öznemiz oyun değil, hakem. Skor değil, kazasız belasız biten maçlar aldı önceliği. Hakem Arda Kardeşler’i zor bir görev bekliyor. Onun performansı derbinin sihirli anahtarı demek. 

Doksan dakika sonunda ortaya çıkacak tablo ligin ve federasyonun kaderini belirleyebilir. Keşke futbolcular bir Avrupa sınavı gibi işlerine odaklansa, temiz oyuna katkı sağlasa. Tahminde bulunmak gerekise, son maçları keyif vermeyen iki takımın beraberliğe ‘hayır’ demeyeceğini düşünüyorum. İllaki sonuç ise Galatasaray’ı bir adım önde görüyorum.

BURCU KAPU: LİGİN KIRILMA ANI

Ülkenin en büyük maçından önce atmosfer gergin bir yay gibi. Günlerdir hakem-yönetici kaosundan sonra deplasman taraftarına kapılarını açan Fenerbahçe Stadı’nda bu gerginliğe son verecek olan futbolun gerçek sahibi taraftarlar. Maçın sonucunu da en çok onların sağduyusu belirleyecek. 

Sahada sonuca etki edecekler ise Ferdi-Boey kapışması, İrfan Can-Barış Alper eşleşmesi (mi?), Fred pasörlüğünden yoksun Fenerbahçe’de Crespo-İsmail merkezine karşı Torreira’nın yanına yazılacak isim, Icardi’nin soldan pası kimden alıp karşısında hangi iki stoperi bulacağı ve hocaların değişiklik zamanlamaları…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir